Program de activităţi culturale desfăşurate la Biblioteca Judeţeană "Petre Dulfu" din Baia Mare

09 Martie 2015 1683
Luni, 9 martie

ora 13, Secţia Împrumut carte pentru adulţi Secţia

Împrumut carte pentru adulţi în colaborare cu elevi de clasele IX-XII de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” organizează activitatea „La femme et le printemps”. Elevii sunt însoţiţi de prof. Maria Ciumău, iar cu această ocazie bibliotecarii vor alcătui o expoziţie de carte şi una de portrete intitulate „Femei celebre ale Franţei”.
Marţi, 10 martie

În lumea lui Păcală

Marţi, 10 martie, Secţia pentru copii şi Filiala „Nicolae Iorga”, îl vor omagia pe patronul spiritual al Bibliotecii Judeţene „Petre Dulfu”, cu ocazia împlinirii a 159 de ani de la naştere. Astfel, de la ora 10.00, la Secţia pentru copii va avea loc activitatea „Păcală între tradiţional şi modern”. Elevii claselor V-VIII de la Şcoala Gimnazială „George Coşbuc” (dir. prof. Vasile Ienuţaş) vor prezenta creaţii originale pe tema personajului Păcală. Coordonatori activitate: prof. Denisa Buzilă, Sanda Inceu şi Gianina Hampu. „Păcală în literatura pentru copii” este titlul expoziţiei de carte pregătită pentru această ocazie. „Scrierile lui Petre Dulfu în ex-libris-uri” -expoziţie de ex-libris-uri realizată de elevi de la Palatul Copiilor Baia Mare (director prof. Claudia Crăciun), coord. prof. Camelia Ofelia Moisima, Mihaela Ganţa, Marcel Stanciu, Maria Stanciu. Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 9-20 martie, pe holul Secţiei pentru copii. „Isprăvile lui Păcală” este titlul activităţii realizată de Filiala „Nicolae Iorga” şi Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga” (dir. prof. Mihai Boloş). Participă elevii clasei a IV-a D, înv. Mihaela Todaşcă. Vor fi prezentate portofolii cu momente din păţaniile lui Păcală.

„Lumea imaginată de Petre Dulfu” este titlul vitrinei de carte realizată şi prezentată de bibliotecar Mirela Avram de la Filiala „Nicolae Iorga”.

ora 17, Sala de Conferinţe

Va avea loc vernisajul expoziţiei de grup intitulate „Primăvară şi culoare”, organizată de Asociaţia Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic”, în colaborare cu Centrul Judeţean de Promovare a Culturii Tradiţionale Maramureş şi Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu”.

Expun artiştii plastici:

Mariana Călean, Iulia Băbaş – pictură;
Florea Dumitru, Bancoş Petru – Sculptură.

Expoziţia va putea fi vizitată în perioada 10-16 martie la Salonul Artelor.

Joi, 12 martie

ora 13, Sala de Conferinţe

Secţia Împrumut Carte pentru Adulţi, în colaborare cu Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” organizează o manifestare cu ocazia împlinirii a 50 de ani de la moartea criticului şi istoricului literar, poetului şi prozatorului George Călinescu. Invitaţi: elevii de la Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” sub coordonarea profesorilor: Breban Mihaela şi Râciu Sever, Ghiman Cristina, Tiţă Anca, Baciu Loredana şi Petreuş Simona, bibliotecar.

ora 15, Sala Computeen

Va avea loc a patra întâlnire în cadrul cursului gratuit „Zestrea strămoşească a Maramureşului şi tradiţii, locuri sacre, meşteşuguri străvechi”.
Coordonator curs: lector universitar dr. Delia-Anamaria RĂCHIŞAN, Facultatea de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, UTCN.

Program:
1. Dănţăuşii de la Palatul Copiilor, pregătiţi de coregraf Maria Seraz – program de dans
2. Podoabele cerului şi elementelor de cult solar din Maramureş
3. Tradiţie şi modernitate – vizită la atelierul sculptorului Gheza Vida.

Vineri, 13 martie

ora 9-13, Salonul Artelor

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Maramureş organizează Bursa locurilor de muncă pentru femei. Vor participa aproximativ 20 de angajatori la acest eveniment.

ora 10, Sala de Conferinţe

Va avea loc conferinţa „Proiect de ţară” organizată în cadrul Grupului de dezbateri „România la răscruce”. Invitat de onoare este domnul dr. Călin Georgescu, preşedintele Clubului de la Roma (CoR) pe Europa. Întâlnirea va fi moderată de dr. ing. Nicolae Bud.