Produsele de panificație distribuite prin programul "Cornul și laptele" sunt conforme în Maramureș

23 Octombrie 2019 897
În urma apariției pe o rețea de socializare a unei imagini cu un corn mucegăit, postate de mama unei eleve a Școlii Gimnaziale ”Lucian Blaga” Baia Mare și a preluării acestei fotografii de un ziar local online, reprezentanții Consiliului Județean Maramureș au solicitat un punct de vedere unității de învățământ cu privire la starea produselor de panificație, respectiv a cornurilor distribuite elevilor în data de 21 octombrie 2019.

Mai mult, instituția județeană a cerut explicații referitoare la faptul că acele cornuri expirate au rămas în clasă și nu au fost colectate în vederea distrugerii. În conformitate cu legislația în vigoare la Programul pentru școli al României, ”directorii unităților de învățământ răspund de respectarea condițiilor de igienă privind primirea, depozitarea și distribuția produselor, după caz, precum și de întocmirea evidențelor prezenței preșcolarilor/elevilor la distribuția produselor și la desfășurarea măsurilor educative”, informații care au fost comunicate unităților școlare și Inspectoratului Școlar Județean, în cursul lunii septembrie 2019.
Reponsabilii în cadrul ”Programului pentru școli al României” din cadrul unității școlare au răspuns că respectivul corn cu data de valabilitate expirată a fost dus acasă de către o elevă a clasei a III-a, la ora 12.00, când a mers la masa de prânz, iar mama acesteia s-a speriat și ulterior a sesizat presa. După ce mama a luat legătura cu învățătoarea clasei, aceasta i-a explicat faptul că elevii s-ar fi jucat în pauze cu cornuri expirate, pe care le aveau în ghiozdane din zilele anterioare, ghiozdanele nefiind verificate acasă. De asemenea, chiar și eleva în cauză avea în ghiozdan un corn proaspăt, care avea înscripționat pe ambalaj data 21.10.2019.

Unitatea de învățământ a mai menționat, prin repsponsabilul în cadrul „Programului pentru Școli al României”, Duma Nadia, că toate produsele distribuite în anul școlar 2019-2020 au fost verificate în conformitate cu legislația în vigoare și depozitate corespunzător. Totodată, s-a subliniat faptul că, până la acest incident nu a fost semnalată nicio problemă cu privire la calitatea produselor de panificație distribuite în școală. În același timp s-a mai arătat că eleva nu putea să aibă acces la produsul expirat în cadrul instituției și că fie a avut respectivul produs în propriul ghiozdan, fie l-a luat de la unul dintre colegi. Prin urmare, cele declarate de mama elevei în presă nu au putut fi probate, astfel că responsabilii care îndeplinesc normele de igienă în cadrul Școlii Gimnaziale „Lucian Blaga” din Baia Mare nu se fac responsabili de cele întâmplate.