Cheltuielile de funcționare ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș, asigurate până în luna august

22 Iulie 2020 365
Direcția pentru Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș este instituția din subordinea Consiliului Maramureș care se confruntă cu cele mai grave probleme financiare, bugetul alocat instituției la începutul anului, prin Legea Bugetului de Stat și mai apoi prin rectificarea bugetară din luna aprilie, fiind suficient pentru a-i susține funcționarea până în luna iunie.

În urma noii rectificări bugetare realizate de data aceasta de către Parlamentul României, în luna iulie, județului Maramureș i s-a alocat suma de 7.228,00 mii lei pentru finanțarea serviciilor sociale din sistemul de protecție a copilului și finanțarea centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap, servicii în atributul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș.
Președintele Consiliului Județean Maramureș a arătat că această sumă prevăzută pentru Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș este suficientă pentru a acoperi cheltuielile de funcționare doar pentru o lună de zile și că, în continuare, soarta instituției și a celor aproximativ 1000 de angajați depind de o rectificare corectă a bugetului.

„Deși începem să recuperăm din bugetul județului, tăiat la începutul anului cu aproximativ 30%, banii alocați la această rectificare pentru componenta socială, respectiv pentru bugetul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș sunt suficienți pentru a susține cheltuielile instituției doar până în luna august. Sperăm ca în luna august să avem parte de o nouă rectificare bugetară, una corectă, prin care instituția să iasă din acest impas financiar și să își poată susține chetuielile de funcționare pană la finalul anului.”, a declarat șeful administrației județene, Gabriel Zetea.