Aleșii județeni au votat pentru finanțarea nerambursabilă a programelor, proiectelor și acțiunilor culturale

02 Mai 2019 604
În ședința ordinară a Consiliului Județean de marți, 23 aprilie, aleșii județeni au votat pentru repartizarea pe destinații a sumei aprobate din bugetul propriu al județului Maramureș, pe anul 2019, pentru finanțarea nerambursabilă a programelor, proiectelor și acțiunilor culturale, această finanțare constituind o preocupare constantă a autorităților administrației publice locale.
În anul 2018, printr-o linie de finanțare distinctă, Consiliul Județean Maramureș a finanțat din bugetul județului programe, proiecte și acțiuni dedicate ”Centenarului României”. Pentru anul 2019, președintele Gabriel Zetea a propus repartizarea sumelor alocate pe patru destinații distincte. Astfel, 725 mii lei au fost alocați ca și finanțare nerambursabilă din bugetul județului a programelor, proiectelor și acțiunilor culturale selectate în baza Ghidului solicitantului, 750 mii lei reprezintă finanțarea programelor și acțiunilor cultural-prioritare ale Județului Maramureș și 900 mii lei s-au acordat pentru finanțarea programelor și acțiunilor cultural cultural-educaționale ale unităților administrativ-teritoriale. Din suma totală alocată pentru finanțarea nerambursabilă a proiectelor culturale se constituie un fond de 5% pentru finanțarea nevoilor culturale de urgență.

Alocarea sumelor pentru acțiunile prevăzute mai sus se va face pe baza propunerilor Comisiei de învățământ, cultură, culte și patrimoniul cultural, prin hotărâri ale Consiliului Județean Maramureș.