Zamfir Ciceu a verificat locațiile realizate în cadrul proiectului "Circuitul Bisericilor de Lemn din Transilvania de Nord"

Azi, 11 martie 2015, o echipă formată din preşedintele Consiliului Judeţean Maramureş, Zamfir Ciceu, vicepreşedintele Gabriel Zetea, membri ai echipei de implementare a proiectului „Circuitul Bisericilor de Lemn din Transilvania de Nord” au vizitat o parte dintre locaţiile aferente proiectului. Li s-au alăturat şi consilierii judeţeni nominalizaţi în scopul monitorizării proiectului şi reprezentanţi ai constructorului. S-au vizitat şantierele de al Cărpiniş, Săcălăşeni, Remetea Chioarului, Şurdeşti şi Plopiş, unde echipa de monitorizare s-a întâlnit cu cei care vor fi beneficiarii proiectului, respectiv primarii şi preoţii din aceste localităţi.
„Scopul vizitei a fost verificarea şi monitorizarea respectării contractului de lucrări. Am dorit să vedem stadiul în care sunt acestea, atât pe Lotul I cât şi pe Lotul II, cum s-au amenajat parcările, dacă gardurile şi centrele de informare turistică sunt realizate în conformitate cu proiectul tehnic. De asemenea, am dorit să discutăm cu primarii şi cu preoţii din localităţile aferente proiectului, pentru că beneficiarii proiectului sunt, în fond, comunităţile locale. Nu s-au constatat erori de execuţie, şi acesta este un lucru care ne bucură.” – apreciază preşedintele Consiliului Judeţean Maramureş, Zamfir Ciceu.

„Circuitul Bisericilor de Lemn din Transilvania de Nord” este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa Prioritară 5 - Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, Domeniul de Intervenţie - 5.1. Restaurarea şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural, precum şi crearea/modernizarea infrastructurilor conexe.

Valoarea totală a proiectului este de 19.851.274,44 lei, iar valoarea nerambursabilă este 15.160.589,62 lei, beneficiari fiind 16 unităţi administrativ-teritoriale din Maramureş. Scopul proiectului este de a pune în valoare bisericile de lemn din Maramureş aflate în următoarele 16 localităţi: Bârsana, Bogdan Vodă, Botiza, Budeşti, Călineşti, Copalnic-Mănăştur (sat Cărpiniş), Deseşti, Ieud-sat, Ieud-deal, Ocna Şugatag (sat Şugatag), Poienile Izei, Remetea Chioarului, Rozavlea, Săcălăşeni, Şişeşti (satele Plopiş şi Şurdeşti).

Biroul de presă