Întâlnire a factorilor interesați din cadrul proiectului REDUCES, pentru discutarea Planului de acțiune în domeniul Economiei Circulare din Maramureș

Vineri, 30 iulie 2021, a avut loc o nouă întâlnire a factorilor interesați din cadrul proiectului „REDUCES – Regândirea Dezvoltării Durabile în Regiuni Europene Utilizând Modele de Afaceri ale Economiei Circulare”, implementat de Consiliul Județean Maramureș, în calitate de partener și aprobat spre finanțare în cadrul programului INTERREG EUROPE.

În cadrul acestei întâlniri, organizată în sistem dual ca întâlnire directă și on-line, au participat 16 factori interesați, împreună cu consultanții care vor sprijini elaborarea Planului de acțiune în domeniul Economiei Circulare din Maramureș.
Agenda întâlnirii a cuprins:
  • Prezentarea draft-ului Planului de acțiune în domeniul economiei circulare din Maramureș ce va fi elaborat în cadrul Proiectului REDUCES și acțiunile propuse
  • Prezentarea exemplelor de bune practici ale partenerilor din cadrul proiectului REDUCES, care ne-au inspirat în elaborarea Planului de acțiune în domeniul economiei circulare din Maramureș
  • Discuții pe baza planului și alte propuneri de colaborări pentru viitoare proiecte

Prima prezentare s-a axat pe cele două direcții avute în vedere la elaborarea planului de acțiune în domeniul economiei circulare din Maramureș și anume:
  • Acțiunea 1. O gestionare eficientă a deșeurilor din construcții
  • Acțiunea 2. Îmbunătățirea procesului de identificare, sortare și reciclare a deșeurilor prin utilizarea tehnologiei software, pentru a conecta cetățenii cu serviciile publice.

În continuare, au fost prezentate bunele practici pe cele 5 teme ale economiei circulare propuse de reprezentanți ai județului Maramureș, dar și bunele practici care au inspirat elaborarea planului de acțiune în domeniul economiei circulare din Maramureș.

La finalul întâlnirii, s-au purtat discuții pe baza planului de acțiune și a activităților propuse, participanții fiind interesați de rezultatele concrete ce se au în vedere a fi obținute și de etapa a doua a proiectului când se va implementa planul de acțiune în domeniul economiei circulare din Maramureș.

De asemenea, reprezentanții companiei TAPARO din Târgu Lăpuș au prezentat un proiect de cercetare pe care îl vor derula împreună cu Universități din Cluj Napoca și Iași pentru reciclarea deșeurilor textile. În prezent, se află în etapa de strângere de date relevante pentru implementarea proiectului și în acest sens au solicitat sprijinul factorilor interesați în identificarea instituțiilor sau agențiilor care ar putea furniza date concrete privind cantitățile de deșeuri textile produse.

Mai multe informații despre proiectul REDUCES se pot găsi la linkul: www.interregeurope.eu/reduces.

Informații suplimentare prin Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. – Biroul relații publice, secretariat ATOP și relații internaționale.

Mihaela Lițe
Consilier superior, Biroul relații publice, secretariat ATOP și relații internaționale
Manager proiect REDUCES