Cerere de propuneri de proiecte

11 Noiembrie 2014
Departamentul de Stat al SUA, prin Ambasada SUA la Bucureşti a lansat „Ediţia 2015 a Fondului Ambasadorial pentru Conservarea Obiectivelor Culturale”.

Acest prgram sprijină conservarea, an de an, a obiectivelor culturale, cum ar fi:
  1. clădiri istorice şi situri arheologice;
  2. obiecte şi colecţii culturale ale unui muzeu, sit sau instituţii similare; obiecte arheologice şi etnografice; picturi; sculpturi; manuscrise; alte necesităţi de conservare;
  3. forme culturale tradiţionale de expresie, ca de exemplu muzica tradiţională, meşteşugurile;

1. clădiri istorice şi situri arheologice;

Eligibilitate:
Orice instituţie/organizaţie/ONG/entitate culturală din România, care are un astfel de proiect, este încurajată şi invitată să participe la selecţia pentru acest program care, anul trecut, a acordat finanţări cuprinse între 10.000 şi 200.000 USD.

Proiectele, inclusiv explicaţiile la pozele însoţitoare trebuie să fie redactate în engleză şi să fie susţinute de cunoştinţe specializate de istorie, arhitectură, etc.

Se va acorda o mare atenţie, în primul rând, înregistrării DUNS şi SAM, aceasta fiind prima etapă în procesul de participare la selecţie, fără de care nu se poate accepta niciun proiect.

În plus, este absolut necesar să aveţi acordul Ministerului Culturii/Direcţiei Judeţene de Cultură şi Patrimoniu, într-un document separat, scris direct în engleză sau cu traducerea autorizată a acestuia.

Formularul de buget trebuie scris cu maximă claritate, respectând toate câmpurile cuprinse în documentul xls aferent.

Termenul limită de trimitere a proiectului cu toate formularele aferente: 8 decembrie 2015, ora 17.00.

Pentru a primi formularele care trebuiesc completate, inclusiv formularul de proiect, intenţia de participare se va exprima în scris la adresa de e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

Se va cere o confirmare a primirii e-mail-ului.

Dacă nu primiţi acest răspuns de confirmare până pe 9 decembrie inclusiv, vă rugăm să trimiteţi din nou proiectul sau să sunaţi la 021 – 200.36.84.

Toate detaliile despre această înregistrare sunt cuprinse în documentul anexat. Condiţiile şi regulile din acest document trebuiesc respectate cu sticteţe.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm să ne contactaţi la: Serviciul Promovare a Proiectelor – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, tel. 0262 211 947, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..