Activități desfășurate la Biblioteca Județeană “Petre Dulfu” în săptămâna 30 mai – 4 iunie 2016

30 Mai 2016 839
Luni, 30 mai

ora 13, Sala de conferinţe

Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi Editura „Gutinul” Baia Mare organizează lansarea volumului 2 al romanului „Ion Şiugariu – argat fără simbrie la cuvânt”, de Terezia Bolchiş-Tătaru (alias Cecilia Costin). Cartea a apărut la Editura Gutinul, Baia Mare, 2015.

Moderator: Florica Bud
Luni, 30 mai

Moderator: Florica Bud

Prezintă: Săluc Horvat, Miron Iustin, Dan V. Achim, Aurica Petruşca, Antoaneta Turda.

ora 17, Salonul Artelor

Asociaţia Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic” în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Maramureş şi Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” organizează vernisajul expoziţiei de pictură de grup intitulată „Libertatea culorilor”.

Expun artiştii plastici: Marcela TOTH, Carmen DRAGOMIR, Ernestin VIZI.

Expoziţia va fi deschisă la Salonul Artelor în perioada 30 mai – 6 iunie 2016.

Marţi, 31 mai

ora 13, Sala de conferinţe

Editura Acteaon Books, în parteneriat cu Revista de Cultură „Nord literar”, cu Asociaţia Scriitorilor din Baia Mare, cu Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi cu Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu”, Baia Mare, organizează masa rotundă cu tema „Maramureşul în interviuri”.

Cu acest prilej vor fi lansate volumele „Dialoguri maramureşene” şi „Receptarea culturii române în Slovacia după 1989”, primul coordonat de prof. dr. Daniela Sitar-Tăut şi realizat de elevii Colegiului Naţional „Vasile Lucaciu”, clasa XII F, secţia filologie-jurnalism, iar al doilea semnat de aceeaşi Daniela Sitar-Tăut.

Prezintă: Marian Ilea

Moderator: Janina Friedrich

Instituţii partenere: Editura Actaeon Books, Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu”, Revista „Nord literar”, Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu”.

ora 15, Sala de conferinţe

Omul politic şi scriitorul Varujan Vosganian va lansa cel mai nou volum apărut la Editura Cartea Românească intitulat „Cartea poemelor mele nescrise”.

Vor vorbi despre carte şi autor: prof. univ. dr. George Achim, conf. univ. dr. Mircea Farcaş

Moderator: dr. Teodor Ardelean

Joi, 2 iunie

ora 12, Sala de conferinţe

Societatea Naţională de Cruce Roşie a României sărbătoreşte anul acesta 140 de ani de activitate. Cu această ocazie va avea loc o prezentare a unui scurt istoric „Crucea Roşie atunci şi acum”, despre activitatea Crucii Roşii prin intermediul unei prezentări interactive.

Prezintă: Suhart Szabolcs, coordonator tineret, Adrian Crişan, coordonator proiect

Tabără de excelență în Maramureș - PUNTE educațională Maramureș-Hîncești-Strășeni-Ungheni