Activități desfășurate la Biblioteca Județeană "Petre Dulfu" 9 - 13 octombrie 2017

10 Octombrie 2017 738
Luni, 9 octombrie

ora 10, Sala de conferinţe

Va avea loc colocviul anual al bibliotecilor publice din judeţul Maramureş, cu tema „Bibliotecarul – între profesie şi vocaţie”. La eveniment sunt invitaţi să participe toţi bibliotecarii activi din bibliotecile publice din judeţ.
Luni, 9 octombrie

ora 10, Sala de conferinţe

ora 17, Salonul Artelor

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Maramureş în colaborare cu Asociaţia Artiştilor Plastici „Alexandru Şainelic” şi Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” organizează vernisajul expoziţiei de pictură de grup intitulate „Prietenii culorilor”.

Expun artiştii plastici: Maria Berciu, Gheorghe Făt, Florica Radu.
Prezintă: dr. Ştefan Mariş.

Marţi, 10 octombrie

ora 17, Holul mare

Va avea loc vernisajul expoziţiei personale de pictură intitulate „Grădina mea cu flori” a artistei plastice Agatha Hory. Expoziţia poate fi vizitată în perioada 10-24 octombrie, conform orarului bibliotecii.

Miercuri, 11 octombrie

ora 14, Sala de conferinţe

Fundaţia CDIMM Maramureş în colaborare cu Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” organizează premierea concursului de fotografie „Programul Erasmus, de 30 de ani schimbă vieţi”.

Prezintă: ing. Radu Big, director executiv Fundaţia CDIMM Maramureş

ora 17, Sala de conferinţe

Asociaţia Citymakers organizează o întâlnire în cadrul proiectului „Boosting social innovation”.

Joi, 12 octombrie

ora 13, Sala de conferinţe

Editura Limes în colaborare cu Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” şi Academia Româno-australiană pentru cultură şi ştiinţă vă invită la lansarea cărţii „Insula cuvintelor de acasă”, semnată de scriitorul român Daniel Ioniţă, care locuieşte în Australia. Cartea este publicată la Editura Limes, Cluj-Napoca, 2017.

În cadrul acestei întâlniri va avea loc şi lansarea cărţilor „Poeme cifrate multilingve”, autor: George Roca şi „Oglindă în timp”, autoare: Florica Bud.

Prezintă: Teodor Ardelean, George Achim, Mircea Petean, Săluc Horvat, Delia Muntean, Daniela Sitar-Tăut.
Cântă: Adrian Ivaniţchi, Cătălin Condurache.

orele 13-15, Salonul Artelor

Societatea Medicilor de Familie Maramureş organizează întâlnirea lunară din octombrie. Prezentarea este intitulată „Beneficiile tratamentului cu statine şi blocante ale canalelor de calciu la pacienţii cu risc cardiovascular”.

Prezintă: Anca Dulfu – Patient Service Representative.

Vineri, 13 octombrie

ora 13, Salonul Artelor

Departamentul pentru cultură al Episcopiei Greco-Catolice a Maramureşului organizează conferinţa „Şcoala Ardeleană – Memorie şi actualitate”.

Vor interveni: Preasfinţitul Părinte Vasile Bizău, Episcop de Maramureş, Pr. dr. Mircea Manu, Prof. dr. Teodor Ardelean, Dr. Marius Câmpeanu, Prof. univ. dr. Cornel Munteanu

Moderator: Pr. Dr. George Nicoară.

ora 14, Sala de conferinţe

Va avea loc lansarea trilogiei „Puzzle... în toate sensurile”, semnată de Teo Moldovan, alias Teo Banal, apărută la Editura Ecou Transilvan, Cluj-Napoca, 2017.

Vor lua cuvântul: Mihai Ganea, Virginia Paraschiv, Lucian Velea, Susana Taloş, Mureşan Constantin, Lucia Moldovan.

Moderator: Antonia Bodea, Editura Ecou Transilvan.

ora 17, Sala de conferinţe

Se va desfăşura etapa locală a celei de-a doua ediţii a concursului „We like to movie”, care dorește să dezvolte latura artistică a tinerilor pasionați de cinematografie. Premiul cel mare este în valoare de 300 de lei, iar echipa câștigătoare ne va reprezenta în cadrul proiectului regional ce va avea loc în Baia Mare, în data de 04.11.17. Evenimentul este organizat de InterAct Club Baia Mare în colaborare cu Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu”.