Preşedintele Consiliului Judeţean Maramureş a participat la deschiderea anului universitar la Universitatea "Bogdan Vodă"

02 Octombrie 2012 1315
Festivitatea de deschidere a Anului universitar 2012-2013 la Universitatea „Bogdan Vodă” din Baia Mare a fost una emoţionantă atât pentru dascăli şi studenţi, cât şi pentru foştii absolvenţi prezenţi în număr mare la eveniment.

Ieri, 1 octombrie, o nouă generaţie de studenţi a trecut pragul universităţii. Mesaje de bun venit le-au urat atât conducerea instituţiei de învăţământ, cât şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene. „Universitatea „Bogdan Vodă” eliberează diplome sub egida Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

"Avem o bază materială propice care susţine studiul academic similar instituţiilor de învăţământ din sistemul public.” – apreciază prof. univ. dr. Gheorghe Bunea – reprezentant în Senatul Universităţii.
Preşedintele Consiliului Judeţean Maramureş, Zamfir Ciceu s-a adresat studenţilor îndemnându-i la studiu şi la cunoaştere. „Universitatea este locul desăvârşirii cunoaşterii şi, sunt convins, aceasta este principala motivaţie pentru care dumneavoastră – tinerii – păşiţi pragul acestei instituţii. Desăvărşirea intelectuală şi profesională este mai importantă decât orice alte motivaţii sau justificări de ordin financiar, economic sau politic pentru că reprezintă temelia unei societăţi sănătoase. O societate progresează prin oamenii ei performanţi, prin instituirea şi promovarea unor sisteme de valori reale. Dumneavoastră studenţii aveţi alături permanentele exemple ale dascălilor, ale oamenilor care şi-au pus viaţa în slujba învăţământului, a cercetării, a formării şi a pregătirii tinerilor pentru viitor. Iar şcoala trebuie să vă fie, aşa cum spunea Nicolae Iorga, propriul dascăl, cel mai bun şi cel mai aspru”.

Biroul de presă