Participare la Simpozionul online dedicat Managementului deșeurilor și reciclării, organizat de Camera de Comerț Româno-Germană (AHK Romania)

26 Iulie 2021 407
Pentru a veni în sprijinul autorităților locale din România, Camera de Comerț Româno-Germană (AHK Romania) a organizat în data de 14 iulie 2021 un Simpozion dedicat Managementului deșeurilor și reciclării, precedat în data de 13 iulie 2021 de întâlniri directe cu companii germane care activează în domeniu. Reprezentanți ai Consiliului Județean Maramureș au participat la 3 astfel de întâlniri directe cu o companie ce activează în domeniul reciclării și managementul deșeurilor, care oferă containere pentru deșeuri cu sisteme de monitorizare a depozitării, și soluții pentru logistica deșeurilor, utile în special în cartierele de blocuri din orașe, unde depozitarea deșeurilor este anonimă. A doua companie cu care a avut loc o întâlnire directă produce echipamente pentru tratarea biomasei în vederea obținerii de energie electrică și termică și activează în domeniul producției de peleți și producției de biogaz din resturi alimentare. A treia companie care a participat la întâlniri directe este o companie de construcții și management al deșeurilor cu focus pe economia circulară, ce au derulat multe proiecte de mediu și de construire/închidere gropi de deșeuri, sisteme de management al deșeurilor și de decontaminare a siturilor și terenurilor contaminate.
Mai multe informații privind aceste companii germane pot fi solicitate pe mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..