Ionel Bogdan: Am inaugurat o secție modernă de ATI la Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare

În cadrul proiectului “Extindere pe verticală tronson sudic și reparații capitale şarpantă, schimbare invelitoare tronson nordic clădire C1”, implementat la Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare, a fost realizată o secție de Anestezie și Terapie Intensivă – ATI – care a fost ieri inaugurată. De asemenea, tot în cadrul acestui proiect, au fost efectuate amenajări interioare pentru saloane, cabinete și recompartimentări de spații. În același timp, s-a realizat schimbarea destinației unor încăperi existente, cu intervenții la compartimentare, pentru a corecta anumite fluxuri în unitatea spitalicească.
În ceea ce privește saloanele din compartimentul de terapie intensivă, acestea sunt dotate cu paturi speciale de terapie intensivă, dispun de monitoare de funcţii vitale de înaltă performanţă, conectate la staţia de monitorizare centralizată, ventilatoare mecanice şi sisteme formate din injectomate automate cu 6 seringi, 2 pompe de perfuzie şi 2 pompe de nutriţie.

Valoarea totală a proiectului este de 10 milioane lei, TVA inclus. Finanțarea a fost asigurată din bugetul Consiliului Județean Maramureș, în sumă de 6,7 milioane lei, 2,8 milioane lei au fost asigurați din fonduri proprii ale spitalului, urmând ca finanțarea din partea Consiliului Județean să fie suplimentată pentru finalizarea acestui obiectiv de investiții.

Un alt proiect important pentru dezvoltarea Spitalului de Boli Infecțioase și Psihiatrie Baia Mare este construirea unei noi clădiri cu ambulatoriu, proiect care va fi depus în această săptămână spre finanțare prin Programul Național de Redresare și Reziliență.

”Dezvoltarea sistemului de sănătate din Maramureș, pentru ca cetățenii să beneficieze de servicii medicale de calitate, este un obiectiv principal pentru mine și pentru echipa Consiliului Județean Maramureș. Felicit echipa de management a Spitalului de Boli Infecțioase și Psihiatrie pentru implicare și pentru gestionarea implementării acestui proiect important!”, a declarat Ionel Bogdan, președintele administrației județene.