Propunere de parteneriat, tineret şi voluntariat, din departamentul francez Sarthe

08 Decembrie 2016
« Maison de l’Europe Le Mans », organizaţie non-guvernamentală din departamentul francez Sarthe, caută parteneri europeni pentru un proiect «Erasmus+», orientat spre mobilitate în rândul tinerilor şi serviciul de voluntariat în mediul rural.

Scopul: « Casa Europei Le Mans » - Sarthe are ca scop promovarea unei cetăţenii europene active şi reunirea cetăţenilor europeni pentru o mai bună înţelegere şi cooperare. Asociaţia este total independentă de grupuri politice, ideologice şi religioase, fiind membră a Federaţiei Franceze a Caselor Europei şi, de asemenea, punctul de informare al Oficiului pentru tineret franco - german şi Centrul de Informare Europe Direct – Comisia Europeană.

Principalele tipuri de activităţi ale organizaţiei:
  • informare europeană privind politicile şi programele UE sau caracteristicile altor ţări comunitare,
  • cursuri de formare pe diferite teme europene pentru comunităţile locale, asociaţii şi şcoli,
  • organizarea atelierelor de lucru privind Europa,
  • evenimente culturale,
  • mobilitate pentru tineri, în calitate de organizaţie implicată în Serviciul European de Voluntariat.

Data limită pentru manifestarea interesului: 1 februarie 2017

Contact pentru detalii: Claire Manceau, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., tel +33243293834

Fişa de prezentare se regăseşte în anexă.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm să ne contactaţi la Serviciul Promovare a Proiectelor – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..