Prelungirea termenului de depunere pentru apelul "Creșterea incluziunii și abilitarea romilor"

20 Ianuarie 2020
Fondul Român de Dezvoltare Socială (FRDS) a anunțat prelungirea termenului limită de depunere a proiectelor în cadrul apelului de proiecte „Creșterea incluziunii și abilitarea romilor”, organizat în cadrul Programului Dezvoltare locală, finanţat prin intermediul Granturilor SEE şi Norvegiene 2014-2021. Astfel, solicitanții eligibili pot depune propunerile de proiect până la data de 30 ianuarie 2020.

Această modificare a fost inclusă într-un corrigendum care este publicat pe www.frds.ro.
Pe lângă prelungirea termenului limită de depunere a proiectelor, prin intermediul corrigendum-ului au fost operate și alte modificări importante în documentaţia de apel, pe care solicitanţii eligibili sunt invitaţi să le consulte, accesând următorul link: https://dezvoltare-locala.frds.ro/wp-content/uploads/2020/01/Corrig_nr_2_Incluziunea_romilor.pdf.

Scopul apelului: Lansat la data de 11 septembrie 2019, apelul are alocată o sumă totală de 16 milioane de euro şi oferă suport pentru creşterea accesului şi a calităţii serviciilor adresate romilor, în domeniile asistență socială, educaţie, ocupare, sănătate şi locuire, respectiv pentru consolidarea capacităţii centrelor educaţionale/ after school/ de zi existente, care lucrează cu un procentaj ridicat de copii şi tineri romi. De asemenea, proiectele finanțate vor urmări abilitarea și împuternicirea romilor și combaterea oricărei forme de discriminare a acestora.

Solicitanţi eligibili: entităţile publice, organizaţiile neguvernamentale şi asociaţiile autorităţilor locale.

Detalii pe: https://dezvoltare-locala.frds.ro/apelul-cresterea-incluziunii-si-abilitarea-romilor

Informare din partea Serviciului Pregătire Proiecte şi Contractare – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon: 0262 211 947, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.