ULTIMĂ ORĂ
CONSILIUL JUDEŢEAN

ROMÂNIA
HOTĂRÂRE
privind participarea Consiliului Județean Maramureş la realizarea evenimentului cultural “Joc la Șură”
Având în vedere:
- Referatul de aprobare al Președintelui Consiliului Judeţean Maramureş;
- Raportul de specialitate al Direcției Economice nr. 10870/2026;
- Raportul de specialitate al Serviciului Juridic, Pregătire Ședințe și Transparență Decizională nr. 10820/2026;
- Raportul de specialitate al Direcției Finanțare, Turism și Relații Publice nr. 9540/2026;
- Adresa Asociației Drag de Satul Meu, înregistrată la Consiliul Judeţean Maramureş cu nr. 9208/ 04.05.2026;
- Hotărârea Consiliului Județean Maramureș nr. 126/28.05.2026 privind aprobarea bugetului Judeţului Maramureș pe anul 2026;
În temeiul prevederilor art. 173, alin. (1), lit. e), alin. (7), lit. a), art. 182, alin. (1), precum şi ale art. 196, alin. (1), lit. a), precum şi ale art. 243 alin. (1) lit. a) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare;
Consiliul Judeţean Maramureş adoptă prezenta
HOTĂRÂRE
Art.1. Se aprobă participarea Consiliului Judeţean Maramureş prin U.A.T. Județul Maramureş la realizarea în comun cu Asociația Drag de Satul Meu a evenimentului cultural ”Joc la Șură”.
Art.2. Se aprobă încheierea Acordului de cooperare între Consiliul Judeţean Maramureş prin U.A.T. Județul Maramureș cu Asociația Drag de Satul Meu, conform anexei cadru care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art.3. Se aprobă alocarea sumei de 30 mii lei din fondul de rezervă la dispoziția Consiliului Judeţean Maramureş prevăzut în bugetul județului Maramureș pe anul 2026, în vederea participării la realizarea evenimentului prevăzut la art.1.
Art.4. Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial Local Maramureş şi se comunică:
- Instituției Prefectului - Judeţul Maramureş;
- Direcției Juridice;
- Direcției Economice;
- Direcției Finanțare, Turism și Relații Publice;
- Asociației Drag de Satul Meu.
PREŞEDINTE
Gabriel Valer ZETEA
Gabriel Valer ZETEA
Contrasemnează
SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI
Aurica TODORAN
Nr.142 SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI
Aurica TODORAN
Baia Mare, 29 mai 2026
Prezenta hotărâre a fost adoptată cu 32 de voturi “pentru” în ședința extraordinară a Consiliului Județean Maramureș din data de 29 mai 2026. Total membri în funcție 34.















