Avertizare

„Reuniunea tinerilor ortodocşi”, Baia Mare, 3 septembrie 2014

04 Septembrie 2014 1215

Stimaţi oaspeţi, stimaţi prieteni,

Un mare cunoscător al sufletului neamului românesc – Constantin Rădulescu-Motru spunea: „Din bogăţia sufletului răsar toate bunurile sociale: legile, moravurile, ştiinţa şi cultura”.

Eu aş merge mai departe şi aş adăuga: Pentru îmbogăţirea sufletului, pentru sporirea cunoaşterii, pentru formarea personalităţii armonioase în spiritul valorii, credinţa şi biserica au un rol esenţial.

Aici, unde s-au adunat atât de mulţi tineri cu dorinţa sinceră de a învăţa şi de a cunoaşte, mai vreau să adaug că ortodoxia are o spiritualitate structurată în armonie cu tradiţia şi cu nevoile omului contemporan.

Ea propune o viaţă însoţită de comuniune şi solidaritate, într-un permanent dialog cu Dumnezeu.

Pentru că nimic din ce suntem, din ce spunem şi din ce facem nu se poate fără credinţă, fără Dumnezeu.

Aici, în acest cadru special ar trebui să recunoaştem cu toţii - noi cei care, vremelnic, ocupăm o funcţie politică sau administrativă - că politica nu poate să reformeze adâncul sufletesc al unei societăţi, al unei naţiuni.

Ea se mărgineşte doar la schimbările de suprafaţă. O lege politică bună poate doar să creioneze un cadru pentru faptele bune.

Dar nu va da niciodată motivaţia pentru acestea, pentru că motivaţia, sursa, izvorul lor vin din sufletul individului, din educaţia lui, din buna sa credinţă.

Iar omul educat în spiritul valorii, al echilibrului, al bunului-simţ, este cel care va şti să construiască temeinic.

Iar un om educat, va fi un om liber în conştiinţă şi spirit, va fi un om imposibil de manipulat.

Şi pentru că tot vorbeam despre libertatea, îmi amintesc de un alt mare român – Petre Ţuţea - care spunea cu mândrie că îşi pendulează existenţa între Dumnezeu şi neamul românesc.

El spune:  „Libertatea eu o asemăn cu o frânghie agăţată de undeva de sus. Te poţi urca pe ea la cer, participând la actul mântuirii tale creştine sau poţi să cobori în întuneric”.

Cred că ar trebui să reflectăm cu toţii la aceste cuvinte!

Îi felicit pe iniţiatorii acestei ample manifestări şi îmi doresc ca de aici, de la aceste zile de cunoaştere şi rugăciune, fiecare participant să plece îmbogăţit spiritual şi cultural.

Zamfir Ciceu
Președinte Consiliul Județean Maramureș