Nord Literar a lansat numărul lunii aprilie 2016

03 Mai 2016 1177
Cel de-al IV-lea număr al revistei de cultură Nord Literar, revistă apărută sub egida Consiliului Judeţean Maramureş şi a Uniunii Scriitorilor din România, propune cititorilor o serie de materiale, de la cronici literare și interviuri, până la traduceri din limba franceză a unor fragmente din volumul Holocène pour mémoire ale lui Hervé – Pierre Lambert.
Rubrica „Viața culturală” anunță desfășurarea simpozionului „Maramureșul: istorie, geografie, literatură” organizat de Revista de cultură Nord Literar în cadrul celei de-a II-a ediții a Zilelor Maramureșului. În paginile de „Cronică Literară”, pro. Gheorghe Glodeanu dezvăluie cititorilor „Corespondență intimă – Ioana Em. Petrescu – Liviu Petrescu”, schimb epistolar din perioada stagiului militar petrecut la Arad. Totodată, Delia Muntean prezintă „Noul trend: Civilizația fără cultură” analizând ultima carte a lui Horia – Roman Patapievici „Partea nevăzută decide totul”. În paginile acestui număr regăsim interviul realizat de către Daniela Sitar – Tăut în care Andrei Moldovan susține faptul că „Azi parlamentul a devenit o adevărată rușine națională din perspectiva utilizării limbii române”.

Nelipsite din paginile revistei sunt rubricile deja consacrate – Vitrina, Poezie, Orfeu, Interpretări, Proză și Varia.

Numărul lunii aprilie este ilustrat cu imagini reprezentând case de lemn din Maramureș.