Propunere de parteneriat - Erasmus+, acţiunea-cheie 2 “Cooperare pentru inovare şi schimb de bune practici – parteneriate strategice în domeniul educaţiei şi formării

16 Martie 2016

Departamentul de Ştiinţe Sociale al Universităţii din Nicosia, Cipru, caută parteneri pentru o propunere de proiect ce urmează sa fie depusă ca aplicaţie la cererea Erasmus+, acţiunea-cheie 2 “Cooperare pentru inovare şi schimb de bune practici – parteneriate strategice în domeniul educaţiei şi formării”.
Departamentul de Ştiinţe Sociale al Universităţii din Nicosia, Cipru, caută parteneri pentru o propunere de proiect ce urmează sa fie depusă ca aplicaţie la cererea Erasmus+, acţiunea-cheie 2 “Cooperare pentru inovare şi schimb de bune practici – parteneriate strategice în domeniul educaţiei şi formării” (http://ec.europa.eu/education/opportunities/adult-learning/index_ro.htm).

Proiectul propune includerea la nivelul întregii şcoli a politicilor şi practicilor anti-discriminatorii şi colaborarea dintre personalul din şcoală, părinţi, profesionişti din domeniu şi elevi. În special, şi ţinând cont de Convenţia privind drepturile copilului, proiectul va aborda necesitatea de a consolida relaţia dintre copii, şcoală, familie şi comunitate, eliberându-i pe cei mici de orice fel de violenţă prin dezvoltarea unui mediu de îngrijire prietenos şi social în şcoli.

Titlul propunerii: “Enhance positive social capital for developing inclusive and safe school communities (Be SO CAring)”.

Data limită pentru manifestarea interesului: 21 martie a.c.; data limită pentru depunerea aplicaţiilor: 31 martie 2016.

Parteneri căutaţi: entităţi cu experienţă în incluziunea copiilor proveniţi din minorităţile etnice, care activează în medii educaţionale cu probleme de agresiune şi hărţuire.

Contact pentru manifestarea interesului şi detalii: dl Christos Panagiotopoulos, profesor asociat, University of Nicosia, +393467990025, +390755052666, Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Fişa de prezentare se regăseşte în anexă.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm să ne contactaţi la: Serviciul Promovare a Proiectelor de Dezvoltare – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, telefon : 0262 211 947, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

Tabără de excelență în Maramureș - PUNTE educațională Maramureș-Hîncești-Strășeni-Ungheni