Propunere de parteneriat din partea “Le Pôle d’Enseignement d’Yssingeaux” format din 2 şcoli publice de nivel liceal din regiunea franceză Auvergne

13 Iulie 2015

“Le Pôle d’Enseignement d’Yssingeaux” format din 2 şcoli publice de nivel liceal din regiunea franceză Auvergne – în parteneriat cu centrul pentru tinerii şomeri activi « Mission Locale », caută parteneri pentru un proiect Erasmus+.

Titlul propunerii: “Integrare în dezvoltarea teritoriilor montane rurale şi deschidere către spaţiul european (Being part of rural mountainous territories development and opening onto the European space)”

Obiective:
  • creşterea valorizării produselor locale (alimentaţie, turism, integrare socială),
  • promovarea peisajului local, a biodiversităţii şi a patrimoniului istoric,
  • schimb de tradiţii culturale şi artistice.

Obiective specifice:
  • deschiderea către alte ţări europene, preferabil cu particularităţi similare;
  • dezvoltarea cooperării internaţionale pentru elevi şi adulţi (ucenicie şi căutarea unui loc de muncă);
  • promovarea schimbului de practici ale predării (pedagogie, noi tehnologii, monitorizare şi dezvoltare tehnologică);
  • încurajarea interculturalităţii;
  • descoperirea altor produse sociale şi economice (sectoarele agricol, industrial, turistic, servicii).

Beneficiarii: elevii şi ucenicii, dar şi tinerii în căutarea unui loc de muncă sau care îşi schimbă cariera.

Partenerii căutaţi:
  • Instituţii de formare (iniţială şi continuă),
  • Organisme ale animatorilor sociali (15-25 ani),
  • Asociaţii agro-ecologice.

Ţări:
Nord: Irlanda, Scoţia, Finlanda, Islanda
Sud: Italia, Spania, Grecia, Portugalia
Est: România, Croaţia, Ungaria, Slovenia, Polonia

Rezultate aşteptate:
  • abilităţi de limbă îmbunătăţite (engleză, spaniolă, altele),
  • deschidere culturală,
  • dezvoltarea autonomiei, lucrului în echipă,
  • o mai bună înţelegere a mediului (mod de viaţă, moştenire culturală, organizarea ariilor rurale) şi spaţiului European (noutăţi despre alte ţări şi alte sisteme educative şi profesionale).

Data limită pentru manifestarea interesului: 15 octombrie 2015

Contact pentru detalii şi manifestarea interesului: dna Elisabeth Lafourcade – Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

Fişele de prezentare se regăsesc în anexă.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm să ne contactaţi la: Serviciul Promovare a Proiectelor de Dezvoltare – Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, tel. : 0262 211 947, e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..