Maramureșul sărbătorește cei 159 de ani de la Unirea Principatelor Române

22 Ianuarie 2018 710
Unirea Principatelor Române reprezintă momentul cel mai esențial în definirea României moderne. Pentru a marca acest prim pas spre desăvârșirea unității naționale, instituțiile publice locale și județene organizează în data de 23 ianuarie diferite acțiuni culturale.
159 de ani 1
Printre acestea se numără și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș, care vă invită de la ora 13:00 să luați parte la un moment evocator cu tema „Unirea Principatelor Române. 24 Ianuarie 1859” și să vizitați expoziția temporară prilejuită de această sărbătoare națională. De asemenea, de la ora 14:00 sunteți așteptați la sediul Muzeului Județean de Etnografie și Artă Populară pentru a asista la o „altfel” de lecție de istorie, oferită de elevi ai Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” și ai Școlii Gimnaziale „Dr. Victor Babes”. La finalul evenimentului participanții vor da mână cu mână și vor forma o horă mare a bucuriei de a fi român.

159 de ani 2
Evenimentele sunt înscrise în seria activităților organizate cu ocazia Centenarului Marii Uniri, care se vor desfășura pe parcursul anului 2018.