Accessibility Tools

Imprimă această pagină

Hotărârea nr. 148 din 28.05.2026

93
JUDEŢUL MARAMUREŞ
CONSILIUL JUDEŢEAN
Stema RO 2018
ROMÂNIA

HOTĂRÂRE
privind participarea Consiliului Județean Maramureş la realizarea evenimentului cultural “Danț la Șură”

Având în vedere:
  • Referatul de aprobare al Președintelui Consiliului Judeţean Maramureş;
  • Raportul de specialitate al Direcției Economice nr. 10903/2026;
  • Raportul de specialitate al Serviciului Juridice, Pregătire Ședințe și Transparență Decizională nr. 10823 /2026;
  • Raportul de specialitate al Direcției Finanțare, Turism și Relații Publice nr. 11051/2026;
  • Adresa Asociației Vădrai, înregistrată la Consiliul Judeţean Maramureş cu nr. 10574/19.05.2026;
  • Nota justificativă a Direcției Finanțare, Turism și Relații Publice;
  • Hotărârea Consiliului Județean Maramureș nr. 126/28.05.2026 privind aprobarea bugetului Judeţului Maramureș pe anul 2026;
Văzând avizul favorabil al comisiilor de specialitate: Comisia pentru buget finanțe, Comisia pentru Învățământ, Cultură și Culte și Comisia juridică, administrație publică și integritate,
În temeiul prevederilor art. 173, alin. (1), lit. e), alin. (7), lit. a), art. 182, alin. (1), precum şi ale art. 196, alin. (1), lit. a), precum şi ale art. 243 alin. (1) lit. a) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare;
Consiliul Judeţean Maramureş adoptă prezenta

HOTĂRÂRE:

Art.1. Se aprobă participarea Consiliului Judeţean Maramureş prin U.A.T. Județul Maramureş la realizarea în comun cu Asociația Vădrai a evenimentului cultural ”Danț la Șură”.
Art.2. Se aprobă alocarea sumei de 15 mii lei din fondul de rezervă la dispoziția Consiliului Judeţean Maramureş prevăzut în bugetul județului Maramureș pe anul 2026, în vederea participării la realizarea evenimentului prevăzut la art.1.
Art.3. Se aprobă încheierea Acordului de cooperare între Consiliul Judeţean Maramureş prin U.A.T. Județul Maramureș cu Asociația Vădrai, conform anexei cadru care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art.4. Prezenta hotărâre se publică în Monitorul Oficial Local Maramureş şi se comunică:
  • Instituției Prefectului - Judeţul Maramureş;
  • Direcției Juridice;
  • Direcției Economice;
  • Direcției Finanțare, Turism și Relații Publice;
  • Asociației Vădrai.

PREŞEDINTE
Gabriel Valer ZETEA
Contrasemnează
SECRETAR GENERAL AL JUDEŢULUI
Aurica TODORAN
Nr. 148
Baia Mare, 29 mai 2026

Prezenta hotărâre a fost adoptată cu 30 de voturi “pentru” în ședința extraordinară a Consiliului Județean Maramureș din data de 29 mai 2026. Total membri în funcție 34.