Accessibility Tools

Imprimă această pagină

Hotărârea nr. 10 din 29.01.2014

4482
JUDEŢUL MARAMUREŞ
CONSILIUL JUDEŢEAN
Stema RO
ROMÂNIA

HOTĂRÂRE
privind utilizarea excedentului anual al bugetului judeţului, rezultat la încheierea exercitiului bugetar pe anul 2013

          Având în vedere Expunerea de motive a Preşedintelui Consiliului judeţean Maramureş, Raportul Direcţiei economice şi patrimoniu precum şi avizul favorabil al comisie pentru activităţi economico – financiare;
          În temeiul art. 58 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare;
          Luând în considerare Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2020 din 17 decembrie 2013 pentru aprobarea Normelor metodologice privind încheierea exerciţiului bugetar al anului 2013;
          În baza art. 91 alin. (3) litera a) şi art. 97 alin. (1) din Legea nr. 215 /2001 a administraţiei publice locale, republicată cu modificările şi completările ulterioare;
          Consiliul judeţean Maramureş, adoptă prezenta

HOTĂRÂRE:

          Art.1. Se aprobă utilizarea din excedentul anual al bugetului local al Consiliului judeţean, rezultat la încheierea exercitiului bugetar pe anul 2013, a sumei de 41.121 mii lei pentru finanţarea secţiunii de dezvoltare, conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
          Art.2. Se aprobă utilizarea sumei de 5.000 mii lei pentru acoperirea temporară a eventualelor goluri de casa provenite din decalajele între veniturile si cheltuielile sectiunilor de funcţionare şi dezvoltare în anul curent precum şi pentru acoperirea definitiva a eventualelor deficite ale sectiunilor de funcţionare şi dezvoltare la sfârsitul exercitiului bugetar. 
          Art.3. Prezenta hotărâre se publică în Monitorul oficial al judeţului şi se comunică integral sau în extras:
  • Instituţiei Prefectului - judeţul Maramureş;
  • Administraţiei judeţene a finanţelor publice Maramureş;
  • Direcţiei juriice şi administraţie publică;
  • Direcţiei economice şi patrimoniu;
  • Direcţiei de dezvoltare şi investiţii;
  • Direcţiei urbanism şi amenajarea teritoriului;
  • Partenerilor interesaţi.

Prezenta hotărâre a fost adoptată în unanimitate de voturi în şedinţa ordinară din 29 ianuarie 2014. Au fost prezenţi 32 din totalul de 35 membrii ai consiliului judeţean.

PREŞEDINTE
Zamfir Ciceu
Contrasemnează,
SECRETAR AL JUDEŢULUI
Dumitru Dumuţa
Baia Mare, 29 ianuarie 2014
Nr. 10